DeepScreenDeepScreen
ENAjustes
Jonas Gardell

Jonas Gardell

Acting
1963-11-02 (62 edad)
Täby, Stockholms län, Sweden

Créditos Totales

49

Actuación

38

Primer Crédito

1959

Último Crédito

2022

Todos los Roles(49)Actuación(38)Dirección(2)Producción(1)
El chico más bello del mundo
7.4
Movie

El chico más bello del mundo

Co-Producer

2021

Nunca seques lágrimas sin guantes
7.2
TV

Nunca seques lágrimas sin guantes

Writer

2012

Mennesker i solen
6.3
Movie

Mennesker i solen

Screenplay

2011

Pensionat Oskar
5.4
Movie

Pensionat Oskar

Writer

1995

Adam & Eva
5.2
Movie

Adam & Eva

Himself

1997

Livet är en schlager
4.5
Movie

Livet är en schlager

Screenplay

2000

Cheek to Cheek
9.0
Movie

Cheek to Cheek

Director · Writer

1997

Ernst-Hugo
8.0
Movie

Ernst-Hugo

Self

2008

Ömheten
8.0
Movie

Ömheten

Writer

1989

De halvt dolda
7.7
TV

De halvt dolda

Writer · Creator

2009

Stjärnorna på slottet
7.0
TV

Stjärnorna på slottet

Self

2006

I kveld med Ylvis
7.0
TV

I kveld med Ylvis

Actor

2011

På Besök i Mellanmjölkens Land
7.0
Movie

På Besök i Mellanmjölkens Land

Comedian

1996

Skratta Då: En Rolig Historia Om Svensk Standup 
7.0
Movie

Skratta Då: En Rolig Historia Om Svensk Standup 

Self

2017

De dagar som blommorna blommar
6.5
TV

De dagar som blommorna blommar

Writer · Creator

2019

Alla mot alla med Filip och Fredrik
6.4
TV

Alla mot alla med Filip och Fredrik

Self - Contestant

2019

Så ska det låta
6.3
TV

Så ska det låta

Self

1997

Melodifestivalen
6.2
TV

Melodifestivalen

Self

1959

Doobidoo
6.2
TV

Doobidoo

Self

2005

Prejuicio y orgullo
6.0
Movie

Prejuicio y orgullo

Self

2022

Guldbaggegalan
5.5
TV

Guldbaggegalan

Self - Best Screenplay winner

1981

En komikers uppväxt
5.3
Movie

En komikers uppväxt

Novel · Screenplay

2019

Livet
4.8
Movie

Livet

Himself · Director · Writer

2001

1.5
Movie

Jonas Gardell - Tillfällig gäst i ditt liv

Actor

2008

Standup sketch showTV

Standup sketch show

Actor

2020

Tack för musikenTV

Tack för musiken

Self

2011

Allt fallerTV

Allt faller

Jonas · Writer

2013

The Prize of SilenceTV

The Prize of Silence

Actor

2021

TV

Gardells schlagerskola

Himself · Creator

2002

En Helkväll med Jonas GardellMovie

En Helkväll med Jonas Gardell

Actor

2013

Lill-Babs 40 år som artistMovie

Lill-Babs 40 år som artist

Self

1994

Movie

Livet är en schlager: och hårt arbete

Self

2014

Fru Björks öden och äventyrMovie

Fru Björks öden och äventyr

Novel

1995

Movie

Väckelsemöte

Himself

2006

Movie

Jonas Gardell - Väckelsemöte

Actor · Writer

2006

Mitt Enda LivMovie

Mitt Enda Liv

Actor

2014

Komma TillbakaMovie

Komma Tillbaka

Actor

1998

Jonas Gardell - Queen of fucking everythingMovie

Jonas Gardell - Queen of fucking everything

Self

2019